• Szkoła Promująca Zdrowie 2023/2024

1. CEL

Zwiększenie świadomości zdrowego stylu życia z uwzględnieniem problemów emocjonalnych uczniów oraz nawiązywaniem
      i utrzymywaniem pozytywnych relacji społecznych.

2. KRYTERIUM SUKCESU:

- 72% uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców będzie zadowolonych z polepszenia poziomu edukacji zdrowotnej i programu profilaktyki.

3. SPOSÓB SPRAWDZENIA CZY OSIĄGNIĘTO CEL (SUKCES):

A) CO WSKAŻE, ŻE OSIĄGNIĘTO CEL?

- Ankiety wypełniane przez rodziców, uczniów i nauczycieli oraz pracowników szkoły.

B) JAK SPRAWDZIMY, CZY OSIĄGNIĘTO CEL?

- Analiza wypełnionych ankiet,

- Rozmowy z rodzicami, uczniami i nauczycielami oraz mieszkańcami.

C) KTO I KIEDY SPRAWDZI, CZY OSIĄGNIĘTO CEL?

- Osoba odpowiedzialna za każde zadanie na zakończenie roku szkolnego 2023/2024.

4. ZADANIA

ZADANIA PRIORYTETOWE DO REALIZACJI:

• Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami;
      • Kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji społecznych;
      • Kształtowanie postawy wypoczynku aktywnego;
      • Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych;
      • Ograniczenie stresu  oraz hałasu;
      • Integracja środowiska lokalnego: uczniów, rodziców, nauczycieli i mieszkańców;

WSTĘP

Zdrowie jest wartością nadrzędną w życiu każdego człowieka. Ludzie najczęściej zaczynają je doceniać w momencie kiedy pojawia się poważna choroba, kalectwo czy inne ograniczenie związane ze zdrowiem. Wtedy często jest już za późno na pomoc. Niezmiernie ważna jest profilaktyka i kształtowanie prawidłowych, prozdrowotnych postaw wśród ludzi od najmłodszych lat. Stałe podnoszenie świadomości odpowiedzialności za swoje zdrowie to jeden z priorytetów jakie stawia program Szkół Promujących Zdrowie. Sieć zrzeszająca szkoły, które realizują program promocji zdrowia umożliwia sformalizowanie działań w tym zakresie, oferuje niezbędne narzędzia i wsparcie w planowaniu i realizacji działań.

Kontynuowanie działań w zakresie Szkoły Promującej Zdrowie może przynieść następujące korzyści:

• utrzymanie certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie
      • zwiększenie prestiżu naszej szkoły;
      • daje satysfakcję dla całej społeczności szkolnej oraz motywację do działania;
      • wymianę doświadczeń i współpracę między szkołami i instytucjami;
      • upowszechnianie koncepcji szkoły promującej zdrowie w Polsce.

Adresaci programu:

Nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie oraz ich rodzice i mieszkańcy.

Czas realizacji:

Rok szkolny 2023 /2024

1. Diagnoza

Po podsumowaniu dotychczasowych działań w ramach promocji zdrowia stwierdziliśmy, że będziemy kontynuować  zachowania prozdrowotne naszej społeczności szkolnej. Na podstawie  obserwacji i diagnozy (ankiety skierowane do uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców), stwierdzono, że duża grupa uczniów nadal dokonuje niewłaściwych wyborów produktów spożywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka oraz nie podejmuje aktywności fizycznej.  Z badań przesiewowych pielęgniarki szkolnej oraz obserwacji nauczycieli wynika , że spora grupa uczniów ma nadwagę.  Dużym problem jest również radzenie sobie z emocjami, nawiązywanie i utrzymywanie pozytywnych relacji społecznych.

1. Standardy Programu Szkoły Promującej Zdrowie

Program szkoły promującej zdrowie zakłada podejmowanie działań na rzecz zdrowia przez całe środowisko szkolne, celem jest stworzenie właściwego środowiska fizycznego sprzyjającego zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie oparta jest na spełnianiu standardów określonych dla realizacji programu:

I Standard

Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyja uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz ich skuteczności i długofalowości.

II Standard

Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów , nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

III Standard

Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.

IV Standard

Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

W oparciu o określone standardy dla Szkół Promujących Zdrowie oraz wszystkie działania podejmowane w szkole w zakresie promocji zdrowia zostały opracowane cele:

• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie,
      • propagowanie zdrowego stylu życia bez nałogów
      • Azachęcanie do podejmowania odpowiedzialnych wyborów dotyczących zdrowia i zdrowego żywienia,
      • wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności, konieczne do podejmowania decyzji prozdrowotny,
      • stwarzanie warunków sprzyjających dobremu samopoczuciu w szkole,
      • włączenie do podejmowanych działań jak największej liczby osób społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców.

Na poziomie naszej szkoły, w zakresie Programu Szkoły Promującej Zdrowie znajdować się będą następujące obszary:

1. Zdrowe odżywianie
      2. Promowanie zdrowego stylu życia – dbanie o zdrowie psychiczne, fizyczne, społeczne i duchowe.

W ramach realizacji projektu został powołany zespół do spraw promocji zdrowia, który będzie czuwał nad jego realizacją, a wszystkie działania związane z promocją zdrowia zostały ujęte w Szkolnym Programie Profilaktyki. W celu rozpowszechnienia projektu zachęcamy nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców do aktywnego włączenia się w jego realizację, pomoc w przeprowadzaniu różnorodnych pomysłów i działań tak, aby program promocji zdrowia stał się wspólnym przedsięwzięciem.