Sprzątamy Świat
- 4
Realizujemy ciekawe projekty - ,,Dzień jabłka"
Obieranie jabłek - wykorzystanie centymetrów do zmierzenia długości skórki. Stemplowanie jabłkiem oraz wykonanie kompotów i bezpieczne posługiwanie się nożem w klasie 1. To niektóre z działań w czasie dzisiejszych zajęć. Dzieci obejrzały również filmik o budowie jabłka. Poznały wartości zdrowotne.
"Dzień jabłka" - galeria zdjęć
- 6
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka". Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Tego dnia na dzieci czekały atrakcje, zabawy ruchowe, śpiewanie piosenek, tańce i kino. Radość i uśmiech na twarzach świadczyły o wspaniałej zabawie.
14
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - zdjęcia
- 14
17 września 2023 roku - 84 rocznica agresji sowieckiej na Polskę i dzień Sybiraka
17 września 2023 roku, niedziela, 84 rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Jednocześnie obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Nasza społeczność szkolna uczciła pamięć o wszystkich Polakach zesłanych na Syberię oraz na inne tereny Związku Sowieckiego. Podkreślamy w podniosłej postawie pamięć o tych Polakach, którym udało się wrócić, o tych co osiedlili się w różnych częściach świata oraz o tych, którym los nie dał szansy na powrót, tych którzy zaznali ciężkich represji. W czasie krótkiego apelu pamięci wprowadzono poczet sztandarowy, uczniowie wysłuchali Hymnu Sybiraków. Następnie został odczytany wiersz i wspomnienia Sybiraków. Uczniowie z tej okazji utrwalali wiedzę i znaczenie Światowego Dnia Sybiraka w czasie wykonywania plakatów i oglądania nagrania wspomnień Sybiraczki Marii Szydełko. Dziękujemy Pani Annie Broniewicz, sołtys Mościc za sprzyjający los i obecność na naszym apelu pamięci. Chętnych do obejrzenia wspomnień zapraszamy w poniższy link: https://www.youtube.com/watch?v=Dk95lgNCWoo
Apel z okazji Dnia Sybiraka
Dzień Sybiraków - prace uczniów
- 3
Narodowe Czytanie - połączone siły warsztatów Terapii Zajęciowej, Domu Opieki Społecznej i naszej szkoły
W tym roku w ponad 6 tysiącach miejsc w Polsce i na świecie odbyła się akcja Narodowego Czytania 2023- ,,Nad Niemnem” E. Orzeszkowej.
Warto wspomnieć, że jest to jedna z najlepszych form promowania czytelnictwa oraz poznawania dzieł polskiej literatury. W tegorocznej odsłonie swoje siły połączyły Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kamieniu Wielkim pod przewodnictwem pani Agnieszki Stotko, reprezentacja podopiecznych Domu pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim oraz Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim. Współpraca zaowocowała sukcesem. Odczytano fragmenty w interpretacji uczniów, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim.
Wydarzenie odbyło się na terenie DPS w Kamieniu Wielkim. W otoczeniu piękna przyrody i przygotowanych dekoracji odbył się jednocześnie plener malarski, inspirowany opisami ukazanymi w „Nad Niemnem”. Był on okazją do rozwijania wyobraźni i kreatywności uczniów. Powstały piękne prace, które ozdobią korytarze Szkoły oraz pracownię Warsztatów Terapii Zajęciowej. Fragmenty utworu zostały odczytane również przez panią dyrektor Małgorzatę Szymaszek i panią kierownik Agnieszkę Stotko oraz pana wicedyrektora Jarosława Szydełkę i sołtysa Kamienia Wielkiego, pana Krzysztofa Habaja.
Kierownictwo, pracownicy i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przygotowali również słodki poczęstunek i muzyczną niespodziankę, co jeszcze bardziej umiliło wspólnie spędzony czas, za co serdecznie dziękujemy
Młodsze klasy zrealiwały projekt w budynku szkoły, wysłuchały czytanych tekstów oraz podjęły próbę samodzielnego czytania, za co wielkie brawa Poznali sylwetkę Elizy Orzeszkowej i przenieśli się w epokę jej twórczości. Dzisiaj uczniowie szkoły przenieśli się w aurę patriotyzmu jaki kreuje wspaniała lektura ,,Nad Niemnem".
Za organizację uroczystości odpowiadała pani Anna Baran i Aleksandra Wagner.
Kolejną lekturą czytaną w ramach tej akcji będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy za rok!
51
Szkoły pełne talentów
Zapytanie ofertowe
Zapytanie ofertowe na usługę: przygotowania i dostarczania posiłków (usługa cateringowa) dla dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły podstawowej im. Orła białego w kamieniu wielkim oraz oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2023/2024. Szczegóły: Oferta_obiady_2023.pdf
Rok szkolny 2023-2024 rozpoczęty
4 września 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim w radosnych nastrojach przywitali nowy rok szkolny 2023/2024. Rozpoczęcie roku szkolnego zapoczątkowała Msza Święta podczas, której uczniowie wraz z nauczycielami zawierzyli Bogu ten rok szkolny. Po błogosławieństwie proboszcza ks. Ireneusza Bagińskiego rozpoczął się apel w holu szkolnym, który został poprowadzony przez panią Aleksandrę Wagner.
Tradycyjnie na apelu inaugurującym głos zabrała pani Małgorzata Szymaszek, dyrektor szkoły. Przemówienie rozpoczęła od powitania uczniów szczególnie tych, którzy po raz pierwszy wstąpili w progi naszej szkoły, nauczycieli i rodziców. Przedstawiła także nauczycieli, którzy rozpoczęli pracę w naszej placówce.
Były akcenty upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Witnica Pan Dariusz Jaworski.
W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom wytrwałości, samych sukcesów i powodzenia w dążeniu do wyznaczonych celów!
5
Rozpoczęcie roku szkolnego
Podsumowanie Szkoły Ćwiczeń
SZKOŁA ĆWICZEŃ W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM, to projekt realizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim oraz Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Jego celem była poprawa funkcjonowania systemu wspomagania szkół w zakresie rozwoju u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, tzw. transversal skills, niezbędnych na rynku pracy, jak również doskonalenie nauczania eksperymentalnego oraz metod zindywidualizowanego podejścia do ucznia.
SZKOŁA ĆWICZEŃ W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM powstała poprzez połączenie potencjału 4 szkół, tj. Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wojska Polskiego, której nauczyciele mają niezwykłe kompetencje nauczania matematyki, Szkoły Podstawowej nr 3 w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w zakresie kształtowania kompetencji językowych, Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Sportowymi im. Władysława Broniewskiego, w której uczniowie świetnie znają się na programowaniu, a nauczyciele wiedzą, jak wiedzę przekazać i zaszczepić pasję oraz Szkoły Podstawowej nr 16 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 16, w której nauczyciele szkół wspieranych znajdą wsparcie w kształtowaniu umiejętności z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
W ramach projektu Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie przeprowadził pogłębioną, diagnozę szkół wspieranych, tj. w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 10 w Gorzowie Wielkopolskim, w Szkole Podstawowej w Kamieniu Wielkim, w Bobrówku, w Różankach, w Ściechowie oraz w Lipkach Wielkich. W oparciu o wnioski z przeprowadzonych badań diagnozujących oraz ustalone obszary wymagające wsparcia przygotowany został dla tych szkół plan doskonalenia oparty na metodologii zawartej w ogólnopolskim dokumencie pod nazwą „Model szkoły ćwiczeń”. Ponadto doradcy metodyczni Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zorganizowali sieć współpracy on-line na platformie doskonaleniewsieci.pl. dla nauczycieli szkół wspieranych.
Realizacji działań związanych z doskonaleniem kadry pedagogicznej towarzyszyło doposażenie nowoczesnych pracowni przedmiotowych, co umożliwiło prowadzenie lekcji pokazowych w innowacyjny sposób, który nie zaburza procesu edukacyjnego, dzięki nieinwazyjnemu systemowi ich rejestracji.
W ramach projektu Szkoła Ćwiczeń w Gorzowie Wielkopolskim:
- w Szkole Podstawowej nr 16 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 16 doposażono pracownię biologiczną, pracownię chemiczną, pracownię fizyczną oraz pracownię geograficzną o łącznej wartości 217.716,95 zł;
- w Szkole Podstawowej nr 3 w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego doposażono pracownię językową o łącznej wartości 61.195,36 zł;
- w Szkole Podstawowej nr 15 im. Wojska Polskiego doposażona została pracownia matematyczna za kwotę 37.037,63 zł;
- a w Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Sportowymi im. Władysława Broniewskiego doposażono pracownię informatyczną za kwotę 81.471,06 zł.
Dzięki drugiemu partnerowi projektu, Akademii im. Jakuba z Paradyża, doświadczona kadra pedagogiczna ze szkół tworzących szkołę ćwiczeń, otrzymała wsparcie w postaci szkoleń ukierunkowanych na kształtowanie kompetencji trenerskich biorąc udział w szkoleniach, np. Akademia Trenera, Kurs Coachingu, Wykorzystanie narzędzi TIK w pracy z uczniem, Kurs Change Your Mind. Ponadto nauczyciele mogli również uczestniczyć w różnorodnych szkoleniach doskonalących kompetencje metodyczne, np. Jak uczyć matematyki, aby uczeń i uczennica osiągnęli sukces, Jak uczyć biologii, aby uczeń i uczennica osiągnęli sukces, Jak uczyć chemii, aby uczeń i uczennica osiągnęli sukces, Jak uczyć programowania, aby uczeń i uczennica osiągnęli sukces.
Przygotowani przez Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim trenerzy szkoły ćwiczeń prowadzili szkolenia kadry pedagogicznej szkół wspieranych z zakresu metod i form pracy dydaktycznej. Wsparcie i doskonalenie realizowane było poprzez organizację warsztatów metodycznych, konsultacji indywidualnych i zbiorowych oraz superwizji. Przeprowadzono lekcje pokazowe w każdym obszarze objętym projektem - matematycznym, informatycznym, językowym i przyrodniczym, w których uczestniczyli nie tylko nauczyciele szkół wspieranych, ale także studenci Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Każda lekcja poprzedzona była omówieniem celów, jakie są stawiane przed uczącymi się, a po zakończeniu zajęć następowało omówienie lekcji i dyskusja nad jej efektywnością.
Wprawdzie kończy się projekt, ale zaczyna się dalsza praca związana z rozwojem szkoły ćwiczeń, włączaniem do sieci wsparcia kolejnych szkół oraz doskonaleniem umiejętności kadry.
Całkowita wartość projektu wyniosła 1 093 105,08 zł, w tym 921 268,96 zł dofinansowano
ze środków unijnych, a 171 836,12 zł ze środków dotacji celowej budżetu państwa.
Remont pomieszczeń szkoły Zapytanie ofertowe
🎓🌞Zakończenie roku szkolnego 2022/2023🌞🎓
"Pożegnamy przedszkole, pokłonimy się szkole,
nową drogą pójdziemy odważnie ".
Dnia 22.06.2023 roku w holu Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów naszego oddziału przedszkolnego.
Dzieci rozpoczęły akademię ,,Polonezem",
a następnie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie oraz taneczne. Młodsze dzieci z grupy 5-latków pożegnały starszaków
i życzyły samych dobrych dni w szkole.
Na pamiątkę ukończenia przedszkola absolwenci otrzymali dyplomy oraz książki, które ufundowała Rada Rodziców oraz drobne upominki.
Po zakończeniu występów głos zabrała dyrektor szkoły p. Małgorzata Szymaszek dziękując dzieciom za występ i życząc im dalszych sukcesów. Rodzicom podziękowała za zaangażowanie w rozwój i wychowanie dzieci.
Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na pyszny tort, za który serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Sarzyńskiej.🎂🍰
Wszystkim absolwentom życzymy wielu sukcesów, spełnienia marzeń oraz powodzenia w szkole.
Udanych, bezpiecznych i radosnych wakacji.
10
9 czerwca Dzień Przyjaciela.
W oddziale przedszkolnym podczas zajęć rozmawialiśmy o koleżeństwie i przyjaźni . Pokazałam przedszkolakom, jak ważne są relacje z innymi ludźmi; jak cenne jest mieć dobrych kolegów, przyjaciela czy przyjaciół; jak samemu być dobrym przyjacielem czy kolegą. Mówiliśmy i przypominaliśmy o magicznych słowach PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM - bo te słowa otwierają każde bramy.
Dzieci rysowały swojego przyjaciela ,opowiadały z kim lubią spędzać czas oraz bawić się w przedszkolu.
Dzieci podczas przerwy roznosiły w szkole cukierki, którymi częstowały starszych kolegów i pracowników szkoły.
Przedszkolacy jednym głosem mówiły, że Dzień Przyjaciela powinien trwać cały rok zarażając wszystkich szerokim uśmiechem.
1
Tydzień Polski w Europie
Pozazdrościć można komisji, która odwiedziła klasy z okazji Tygodnia Polski w Europie. Istny festiwal talentów, smaków i barw zachwycił kreatywnością uczniów. Dekoracje, muzyka i tańce dopełniły całości przedsięwzięcia. Celem akcji było poszerzanie wiedzy na temat Polski i jej miejsca w Europie. Każda klasa wybrała jedno państwo. Uczniowie okazali się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie geografii i kultury europejskiej. W kategorii O-III największe uznanie zdobyła prezentacja oddziału przedszkolnego, dzięki któremu odwiedziliśmy Niemcy. Natomiast wśród starszych uczniów prym wiodła klasa IV, przenosząc nas w świat greckich bogów. Nie zawiodły również pozostałe klasy, zabierając nas w ciekawe rejony Europy. Zachwyciliśmy się modą we Francji, śpiewaliśmy włoskie przeboje, poszerzyliśmy wiedzę na temat Czech. Wszystko po to, by na końcu docenić piękno i bogactwo kulturowe Polski. Dziękujemy uczniom, rodzicom i wychowawcom za piękną wspólną podróż.
10
Niezwykłe obchody Dnia Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka na uczniów naszej szkoły czekały wspaniałe niespodzianki. Panie z Warsztatów Terapii Zajęciowej przygotowały zabawną inscenizację "Rzepki" Jana Brzechwy, którą zachwyciły zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Wspaniałe stroje, piękne dekoracje i współczesna muzyka zrobiły na widzach ogromne wrażenie. Na cześć dzieci została odśpiewana piosenka. Uczniowie otrzymali również słodkie upominki.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego każda klasa wystąpiła tego dnia w wybranym przez siebie kolorze. Celem akcji było wzmocnienie relacji koleżeńskich i integracja uczniów. Część klas wraz z wychowawcami przygotowała prace plastyczne, plakaty i dekoracje. Dziękujemy za zaangażowanie, a Paniom z Warsztatów Terapii Zajęciowej za wspaniały występ.
1
Dzień Dziecka w Suchlicy
Dnia 30.05.2023 z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej im. Oła Białego gościli w Centrum Pszczelarstwa Łukasiewicz w Suchlicy. Dzieci przeszły ścieżkę dydaktyczną, wzięły udział w warsztatach pszczelarskich -wykonały świecę z wosku pszczelego, poznały pracę pszczelarza. Zwiedziły największy sklep pszczelarski w Polsce. Uczestnicy wycieczki degustowali różnego rodzaju miody. Następnie dzieci w profesjonalnych kapeluszach pszczelarskich zapoznały się z szczegółami hodowli i życia pszczół. Oglądały domki do apiterapi, w których można odpocząć i się wyciszyć. Po zawodach sportowych kiełbaska na świeżym powietrzu z grilla smakowała wyśmienicie. Dziękujemy panu Krzysztofowi, pani Karinie oraz pani Joannie za pouczającą lekcję w terenie. Dzieci z oddziału wręczyły i laurki podziękowały gospodarzom za poświęcony czas.
21
Archiwum Aktualności